Jak se starat o morče

Česání a kartáčování:

KRÁTKOSRSTÝCH MORČAT:

Krátkosrstým morčatům chlupy neustále vypadávají a dorůstají. Proto je potřeba mít nějaký kartáč, stačí také kartáček na zuby, a chupy pravidelně vyčesávat. Rostou jen do určité délky a pak vypadnou, takže máme pořád co česat. Pro morčata je česání většinou příjemné, mají ho jako masáž těla. Pokud se vám nechce utrácet za drahé speciální kartáče z obchodu se zvířecími potřebami, stačí když si koupíte obyčejný kartáč se ,,štětinami" v drogerii na česání malých dětí. Je jemný a pro morče jako stvořený! ;-)

 

DLOUHOSRSTÝCH MORČAT:

U nich už je péče trochu náročnější. Dlouhosrstým morčatům chlupy neustále dorůstají. Česat bychom je měli každý den nebo ob den. Ze srsti je napřed nutné vybrat hobliny, seno a jiné drobnosti, které se do ní zapletly. Pak rozčesáváme řídkým hřebenem. Pokud je srst někde zašmodrchaná nebo zplstnatělá, opatrně žmolky rozčešeme nebo ustříhneme. Pokud má morče moc dlouhé chlupy, velmi mu ulevít, pokud mu chlupy ostříháte. Vhodné jsou zastřižené tak, aby je morče ,,necouralo" za sebou po zemi. Velmi mu ztěžují pohyb po kleci a zacuchávají a nabalují se jim do nich obliny.

 

Koupání:

Někdo tvrdí, že morčata by se neměla koupat. To je otázka názoru, ale z vlastních i cizích zkušeností víme, že jim to neublíží, naopak jejich srsti ulevíme od špíny a zvláště pak v létě, když je venku. V zimě koupání pokud možno omezujte, protože je riziko prochladnutí a nemoci morčete. V létě při vedrech může vykoupání morče příjemně osvěžit. Když ho po koupání vysušíte jemně ručníkem a necháte na mírném sluníčku doschnout. Při samotném koupání postupujeme většinou takto: Nejprve nalijeme do lavoru nebo umyvadla VLAŽNOU VODU. Napustíme jí asi tolik, aby sahala morčeti asi tak po břicho. Porče opatrně vložíme do vody. Některá morčata se leknou a můžou se začít škrábat pryč. Pokud je morče zvyklé, voda mu nevadí. Následně mu jemnými proudy vody z rukou namočíme hřbet. NENAMÁČEJTE MORČETI HLAVU, ZEJMÉNA NE UŠI! Pokud je špinavé jen břicho, hřbet není nutné namáčet. Poté jemně promneme a odstraníme nejhorší špínu rukama. Poté použijeme jemné mýdlo, dětský šampón nebo speciální šampóny pro drobná zvířata, napěníme a důkladně opláchneme, nejlépe novou čistou vodou. Pořádně vypláchneme zbytky mydliny, pozor na oči a uši! Potom morče, no nechci říct vyždímáme, ale nic lepšího mě nenapadá. Prostě z něho přebytečnou vodu rukou opatrně stáhneme a položíme ho do nějakého ručníku neho hadru. Vysajeme jím ještě přebytečnou vodu ze srsti a poté necháme volně v teple uschnout, nebo v zimě můžeme použít fén, ale z větší dálky, abychom morčeti nepřipálili kožíšek! A morčátko by mělo přijít zpět do klece až bude suché, protože jinak se vlhká srst umaže ještě mnohem víc než byla předtím.

 

Stříhání drápků:

Drápky morčatům stále dorůstají jako lidem nehty. Je třeba je stále zastřihovat. Můžete drápky dát u veterináře zkušeného chovatele nebo sami. Potřebujete k tomu nůžky nebo kleštičky na nehty. Stříhejte asi v ohybu  drápku, několik milimetrů od prokrvené části drápku. U světlých drápků je krev v drápku vidět, u tmavších je to horší - musíte odhadnout. Pokud přestříhnete a z drápku začne téci krev, nezmatkujte ale namočte kousek vaty nebo vatového tamponku do vody a přiložte na drápek dokud nepřestane krev téci. Případně použijte lehkou dezinfekci. My většinou použijeme peroxid vodíku 3% .

10 pravidel pro péči

1.Zdravá morčata se starají o srst sama.
Jen dlouhosrstá zvířata je třeba pravidelně
kartáčovat!2.Zkrácení příliš dlouhých
drápků a zubů je lepší přenechat
zvěrolékaři.3.Deně čistit krmítka a pítka
svích morčat.4.Klec i svibavením vypláchni
horkou vodou a potom nasipej čerstvou 
podestýlku.5.Morčátka potřebují
tvrdý chléb na okusování a větvičky
z chemicky neošetřovaných stromů
na broušení drápků.6.Dopřej svím
morčatům 1-2 hodiny výběhu v dobře 
známém prostředí.7.morčata jsou velmi
lekavá.Proto už před přiblížením
na něj nluv potichu.8.Věnuj se morčatům
co nejvíc.9.Volný výběh bude tvím
morčatů svědšit.10. Ve výběhu stav různé
překážky.

 

Péče o srst u dlouhosrstých morčat : Dlouhosrstým morčátkům se musí kartáčovat srst denně nebo alespoň ob den pokud ne morčátku se udalají na srsti zamotané chuchvalce srsti a nevypadá  pekně .Srst se může česat jakýmkoliv hřebýnkem nejlepší je kartáč pro miminka . Takový kartáč zakoupíte v drogérii.

Péče o srst u krátkosrstých morčat : Krátkosrstým morčátkum se nemusí čestat srst tak povině jako dlouhosrstým morčátkum, stačí jednou nebo dvakrat týdně ,samozřejmě že morčátku můžete česat srst denně. 

Vykusování srsti : Morčátko si¨někdy vykusuje srst ,je to kvuli strachu nebo stresu v takovéhle chvíli vemte své morčátko do náručí a česejte mu srst to morčátko uklidní a bude vědět že mu nic nehrozí. Srst mu zase naroste.

 

 

Divoká morčata stráví velkou část dne tím, že pobíhají a hledají potravu.Vašim morčatům donesete všechno jídlo vy, ale ona přesto potřebují tolik pohybu, kolik by ho měla mít, kdyby si potravu hledala sama.

V teplém počasí mohou vaše morčata volně běhat po zahradě, pokud je dobře ohrazená.Přesvědčte se ale jestli v ohrazení nejsou žádné škvíry, kudy by e mohla morčata protáhnout!

Postarejte se, aby se měla morčata kam schovat před prudkým sluncem či deštěm!

Ovšem když nemáte ohrádku, výběh, klec či jiný venkovní výběh pro vaše morče, je dobré mít také postrojek a vodítko, nebo kšíry.Mívají to hodně fretky apod.Postrojek se skládá ze dvou spojených řemínků.Jeden se připevní pod krkem morčátka a druhý řemínek za pacičkami na bříšku.Navlečte do něj morčátko a tradá do přírody!!!